EKL aastal 2011

Eesti Kopsuliidu 2011.a. tegevusaruanne

2011 aasta Kopsuliidu tegevusprogrammi valdkonnaks on meditsiin, tervisedendus, kopsuhaigusi põdevate isikute elukvaliteedi tõstmine läbi kvaliteetse koolituse. 2011. aasta koolitusprogrammi teemadeks on jätkuvalt organismi tegevusvõime säilitamine ja parandamine, oma tervisliku seisundi hindamine ning selle halvenemise ennetamine, kuna need on väga tähtsad kvaliteetse elu osad kopsuhaigustega isikutel.  

Tegevusprogrammi eesmärgiks on loengute ja seminaride abil õpetada patsiente oma seisundit hindama, vastavalt sellele käituma ning säilitama oma aktiivset elu. Patsiendi kaudu kaasatakse programmi ka tema pereliikmed, sest kroonilistele haigetele on väga oluline mõistva ja abivalmi kodu olemasolu, kellele ta saaks toetuda.

Kroonilisi kopsuhaigusi põdevate inimeste koolitusprogramm 2011:

1. Jätkuvad igakuised teabepäevad kuu esimesel laupäeval, kokku 7 teabepäeva ning tervist edendav matk-ekskursioon mai kuus.
 
 Loengud on toimunud: 
 Jaanuaris: Dr. Riina Raudsik jätkas PH tasakaalu teemalist loengute sarja, mis algas aastal 2009 ning rääkis uutest suundadest meditsiinis haiguste ravi ja ennetuse valdkonnas.
 Veebruaris:  Ida-Tallinna Keskhaigla günekoloog rääkis vanema keskea ja veel vanemate naiste günekoloogilistest haigustest ja enesekontrollist.
 Märtsis: Psühholoogiliste loengute sari. Loeng nr 1: "Minu piirid ja piiratus - mis need on ja kuidas nendega toime tulla", nõustaja Moonika King, MTÜ Minu Tasakaal.
 Aprillis: Psühholoogiliste loengute sari. Loeng nr 2:  "Meeldivad pausid (lõõgastumistehnikatest)",  nõustaja Moonika King, MTÜ Minu Tasakaal.
 Oktoobris: Loeng teemal "Kopsuhaigused ja nende ravi hiina traditsioonilises meditsiinis". Lektor dr. Rene Bürkkland. www.hiinameditsiin.ee
 Novembris: Loen teemal "Vanemaealiste tervislikust toitumisest". Lektor dotsent Tagli Pitsi TTÜ Toiduainete Instituudist.
 Detsembris: Pühade eelne seminar ning jõulude tähistamine, tervis ja tervise hoidmine kassi/küüliku aastal.

Lisaks toimus 22. mail kuus loodusmatk-ekskursioon Ida Virumaale, osales 43 inimest.

2. Eesti Kopsuliit korraldab füsioteraapia sessioone kopsuhaigetele isikutele eesmärgiga organismi tegevusvõime säilitamine ja parandamine.
2011 aastal toimus tervisevõimlemine kroonilistele kopsuhaigetele-  üks kord nädalas tasuta võimalus spetsialisti käe all end füüsiliselt treenida. Füsioteraapial on tähtis osa hingamisraskustega patsientide üldises ravis. Hästi planeeritud ravivõimlemise sessioonid aitavad kopsuhaigusega inimestel
• parandada ja tõsta nende toimetulekut igapäevaelus vajalike tegevustega,
• parandada ja tõsta elukvaliteeti ja aeglustada vananemisega seotud muutusi.
Jaanuarist detsembrini toimus 32 võimlemistundi, nimekirjas 21 inimest, ühes tunnis keskmiselt 16 osavõtjat.

3. Rahvusvahelise Astma päeva tähistamine 2011.a. Rahvusvahelisele Astmapäevale pühendatud õpitoad patsientidele toimusid 6. mail 2011 kell 11.15–16.00 Tallinnas, ravikeskuses Medicum aadressil Punane tn. 61. Üritusel sai õppida  psühholoogiline eneseabi, hääleteraapiat, hingamise ja lõõgastustehnikaid, hääleteraapiat ning käia hingamisteede puhastavas soolakambris.  Üritusega populariseeritakse spirograafilist uuringut ehk kopsufunktsiooni testimist spetsiaalse aparaadiga – kiiret valutut viisi kontrollida kopsuhaiguste olemasolu suhtes; ning õpetada patsiente astma haigusega muretult elada. Üritus on traditsiooniline ning pakub huvi paljudele inimestele. Spirograafia uuringut teostati umbes 100 inimesele, õpitubadest võttis osa umbes 150 inimest.

4. Novembris tähistati rahvusvaheliselt Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päeva. Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk KOK on krooniline haigus, mis kahjustab kopse, tekitab õhupuudust ja püsivat köha. Teavet haigusest ning selle kohta, kuidas vähendada õhupuudust ja teisi haigusnähte ning oma haigusega koos paremini toime tulla, jagas Eesti Kopsuliit seminaril 25. novembril 2010 algusega kell 14.00 Pärnu Haigla konverentsisaalis.

Eesti Kopsuliit on viimasel viiel aastal ainsa Eesti organisatsioonina tähistanud rahvusvahelist kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päeva (WHO ettepanek) ja sellel perioodil läbi viinud avalikke üritusi, juhtimaks tähelepanu krooniliste kopsuhaiguste ennetusele, suitsetamisest loobumise vajalikkusele ning KOK-st tekkinud puudega inimeste jätkuva rehabilitatsiooni vajadusele. 2010. aastal tähistas Eesti Kopsuliit Rahvusvahelist KOK-i Päeva tervistedendava seminari läbiviimisega koostöös SA Pärnu Haiglaga Pärnus.
Infopäeval  sai patsiendi teavet kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ja kopsude tervise säilitamise kohta, saab vestelda kopsuarstide, kopsuõe ja Kopsuliidu liikmetega, jagatakse infomaterjale, võimalik mõõta kopsufunktsiooni valutu spirograafia testi abil. Infopäeval esinesid järgmised lektorid: pulmonoloogid: dr. Aet Raukas, dr. Ursula Moon; Indrek Linnuste (psühholoog), Olga Sumbajeva (rehabilitatsioonispetsialist), Danek Tšuškin (füsioterapeut) jt.
Seminaril kanti ette 5 loengut järgmistel KOK-iga seotud teemadel:
1. Tervis luubi all, salutogeneetiline tervisekäsitlus.
2. KOK-ist üldiselt.
3. Suitsetamine ja KOK.
4. Rehabilitatsiooniteenused krooniliste kopsuhaigustega isikutele.
5. Liikumis- ja hingamistehnikad kopsuhaiguste taastusravis.
Lisaks toimus saate „Ole Terve“ esitlemine ning tutvustati brošüüri “KOK-i põdeja meelespea” I osa kordustrükist, mida rahastas Eesti Haigekassa.

Aasta lööklauseks oli „Õhupuuduses, kuid mitte abitu”. See positiivne teema annab lootust juba haigust põdevatele isikutele ning nende pereliikmetele, rõhutades, et õhupuuduse ja teiste KOK-i sümptomite leevendamiseks on olemas väga efektiivsed raviskeemid. Kampaania oli seotud spirograafia testi kasutamise julgustamise temaatikaga, edendades õigeaegset, varajast haiguse diagnoosimist. Kerge hingamistesti SPG abil saab mõõta kopsude tervist ning efektiivne ja adekvaatne ravi muudab enesetunde paremaks ning aeglustab kopsude hävimist.

Infopäeval osales 54 inimest. Kopsuõde mõõtis kopsumahtu 42-l isikul. Nendest halbade näitudega oli 26 inimest, kellele soovitatud arsti poole pöörduda. Ei vajanud arsti visiiti 16 kõigist uuritutest. 12 spirograafia testi läbinutest isikutest kahtlustasid endal hingamisteede haigust, kuid ainult kahel nendest oli tõsine probleem ning oli vaja raviga alustada. 30 seminaril osalejat olid juba varasemalt oma haigusest teadlikud ning tegid korduva kopsumahutesti.


5. Brošüüri „Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse põdeja meelespea” vene keelse II osa kordustrükk oli vajalik, kuna trükis oli otsa saanud, kuid selle järel on suur nõudlus kopsuarstide vastuvõtte külastavate kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (edaspidi KOK) patsientide seas. Trükist sai juurde trükkida 1500 eks.


2011 aasta kopsuhaiguste koolitusprogrammi tulemuseks oli haigete ja nende pereliikmete teadmiste täiendamine, mille abil patsient saab enda elukvaliteeti tõsta. Üldise tervisliku seisundi ja igapäevase toimetuleku paranemine kopsuhaigusi põdevatel isikutel, nende elukvaliteedi tõus läbi aktiivsema eluviisi. Teiseks tulemuseks on Eesti Kopsuliidu tegevuse avalikustamine üle Eesti ning terve elanikkonna teadmiste täiendamine kopsuhaiguste ravi ja ennetamise osas. Koolitusprogrammi jooksul on inimesed saanud piisavat koolitust, et oma elu kvaliteedi parandada. Aktiivne eluviis on inimeste toimetuleku aluseks.
 
Põhilised ühingu tegevused teostuvad tänu EPI Fondi toetusele. Projektiga seotud tegevusi toetasid ka Eesti Töötukassa ning ravimfirmadest toetajaliikmed/sponsorid.

Olulised teated

Reedel, 5. jaanuaril 2018 kell 11 toimub Eesti Kopsuliidu liikmete ühine ekskursioon Tervishoiumuuseumisse Tallinnas. Registreerumine Maie Vassari juures (telefon 5837 6864 või e-mail maievassar001@hot.ee) NB! Kohtade arv on piiratud! *******************************************************

Uudised / üritused


    Avaleht         Organisatsioonist         Haigused         Ravi         Suitsetad?         Kasulik         Kontakt    
© 2018 Eesti Kopsuliit. Kõik õigused kaitstud.