EKL aastal 2013

 

Eesti Kopsuliidu  2013.a. tegevusaruanne

Eesti Kopsuliit on kopsuhaigusi põdevate inimeste esindusorganisatsioon. Kopsuliit liidab kopsuhaigeid, nende omakseid ja kopsuhaigustega kokkupuutuvaid meditsiinitöötajaid. Selgitab ja levitab teadmisi kopsuhaiguste ennetamise võimsaluste kohta, arendab tervisekaitsetööd ja tutvustab kopsuhaiguste diagnoosimise ja ravi meetodeid.

Eesti Kopsuliit tegeleb krooniliste, eelkõige bronhiaalastamat ja kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK) põdevate haigete koolitamisega. Igakuiste teabepäevde sisuks on – kuidas hästi elada oma kroonilise kopsuhaigusega, mida on vajalik teada haiguse, ravimeetodite, ravimite ja rehabilitatsiooni kohta, aga ka haigete õiguste kohta. Osalema on kutsutud kopsuhaigusi põdevaid, nende pereliikmeid ja asjast huvitatuid.

2013. aastal toimus  7 teabepäeva. Igast teabepäevast võttis osa keskmiselt 20 inimest. Endiselt tegeletakse ravivõimlemisega, jaanuarist detsembrini toimus 35 võimlemistundi, kus õpetatakse haigeid õigesti hingama aidates sellega kopsuhaigeid parandada oma enesetunnet  ja toimetulekut igapäevaaelus. Võimlemise nimekirjas oli 29 inimest, ühes tunnis oli keskmiselt 17 osavõtjat. Lisaks toimusid üldise füüsilise seisundi parandamiseks ka vesivõimlemise tunnid -  nimekirjas 20 inimest, ühes tunnis 15 inimest. Vesivõimlemise tunde toimus aasta jooksul üheksa. 

Mai kuus toimus loodusmatk-ekskursioon Pärnumaale: Vändra, Tori, Tootsi, Uulu, Häädemeeste ja tagasiteel Pärnu, kus osales 40 inimest. Novembris tähistasime rahvusvahelist KOK-i päeva Rahvusraamatukogus, millest võttis osa ligikaudu 50 inimest. KOKi päeva seminar toimus 22. novembril ning seal esinesid: Dr Ann Jäätma, Dr Andrus Lipand, Dr Küllike Birk, Haigekassa esindaja Malle Vahtra. Peamisteks teemadeks olid kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse diagnostika ja ravi; alternatiivsete suitsetamisvahendite mõju; keskkond ja tervis. Üritusel olid kohal nii kopsuarstid kui -õed, kes vastasid küsimustele ja andsid nõu. Kopsuõed mõõtsid kopsufunktsiooni valutu spirograafia testi abil. Teste tegid kopsuõed Ülle Roden ja Laidi Tammsaar. Levitati materjale allergia, astma ja KOK-i kohta, samuti suitsetamise kahjulikkuse kohta.

Trükiti juurde Kopsuliidu poolt väljaantavat brošüüri „Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse põdeja meelespead” (3000 eksemplari). 2014.a. jätkab Eesti Kopsuliit haigete koolitamise igakuiste teabepäevadega ja võimlemistundidega.

Olulised teated

Reedel, 5. jaanuaril 2018 kell 11 toimub Eesti Kopsuliidu liikmete ühine ekskursioon Tervishoiumuuseumisse Tallinnas. Registreerumine Maie Vassari juures (telefon 5837 6864 või e-mail maievassar001@hot.ee) NB! Kohtade arv on piiratud! *******************************************************

Uudised / üritused


    Avaleht         Organisatsioonist         Haigused         Ravi         Suitsetad?         Kasulik         Kontakt    
© 2018 Eesti Kopsuliit. Kõik õigused kaitstud.