Astma eakatel

Hoolimata sellest, et enamusel inimestest avalduvad astmasümptomid noorena, võib astma alata igas vanuses, ka 70 või 80-aastaselt. Haigusnähud on praktiliselt samad, kuid eakatel inimestel on astmat raskem diagnoosida, kuna muude terviseprobleemide, nagu südamehaiguste ja emfüseemi ehk kopsupuhituse nähud võivad haigust maskeerida. Eakatel on eriti levinud köha ning väljaköhitava sekreediga kulgev vorm, mida sageli peetakse kroonilisest bronhiidist või südamepuudulikkusest tingituks. Lisaks, eakatel inimestel on valdavalt füüsilist koormust vältiv elustiil. Kui nooremad pöörduvad tihti arsti poole füüsilisel pingutusel tekkivate kaebuste tõttu, jääb see aspekt vanematel inimestel reeglina arstile kirjeldamata.

Kogemused näitavad, et eakad inimesed vajavad hoolikamat ravi suuremates annustes, et säilitada normaalne hingamisfunktsioon. Astma vanuritel võib osutuda ohtlikumaks kui nendest nooremaealisematel, kuna neil võib tõenäolisemalt tekkida hingamispuudulikkus ja seda ka kergete astmahoogude korral. Ühes uuringus leiti, et kergest astmahoost tekkinud hingamisraskused ja hingamisfunktsiooni langus vanematel inimestel on võrdsed raskest astmahoost tekkinud hingamisraskustega noorematel inimestel. Erinevalt nooremaealistest on eakatel inimestel ka astmahaiguse taandumist ja sümptomite vaibumist raskem saavutada. Pahatihti tekitab see haigus kõigist arsti ja patsiendi jõupingutustest hoolimata püsiva olulise puude.

Probleemseks võib kujuneda asjaolu, et elatanud astmahaige kasutab oma tervisehädade tõttu ka palju muid ravimeid. Leidub ravimeid, mis võivad soodustada astmasümptomite teket, samuti tuleb tähelepanu pöörata erinevate ravimite koostoimetele. Mäluprobleemidega vanematel inimestel on raske ravijuhiseid täpselt järgida. Mitmed olulised astmaravimid, mida võetakse inhalaatorite abil, nõuavad manustamisel täpset koordinatsiooni: ravimannus tuleb kiirelt ja sügavalt sisse hingata samal ajal, kui inhalaatorile sõrmede vahel survet avaldatakse. Ka käelist puuet tekitavad liigesepõletikud ehk artriidid võivad oluliselt häirida ravimite manustamist. Seetõttu tuleb lisaks arstile ka pereliikmeil jälgida, kas astmat põdev vanur suudab ravi ettekirjutusi täita. Inhalaatorravile on võimalik leida alternatiive suukaudsete ravimvormide seas. Eaka inimese elukvaliteedi tõstmisel on äärmiselt oluline kolmepoolne koostöö patsiendi, pereliikmete ja arsti vahel.

«— Tagasi    Edasi —»                                  «—Astma algusesse—»

 

 

 

Olulised teated

Täpne info sügiseste tegevuste kohta edastatakse augustis. *********************************

Uudised / üritused


    Avaleht         Organisatsioonist         Haigused         Ravi         Suitsetad?         Kasulik         Kontakt    
© 2020 Eesti Kopsuliit. Kõik õigused kaitstud.